چهارشنبه ٠١ اسفند ١٣٩٧
معاونت تهذیب
معاونت تهذیب حوزه های علمیه مرکز مدیریت حوزه های علمیه
معاونت پژوهش
معاونت تبلیغ
خبرگزاری رسمی حوزه های علمیه ، حوزه نیوز ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه
معاونت امور طلاب
خبرگزاری رسمی حوزه های علمیه ، حوزه نیوز ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر محمود دحروج
دکتر محمود دحروج؛ ماجرای هم سلولی یک شیعه با 12داعشی

به گزارش قلم و به نقل از خبرگزاری رسا، دکتر محمود دحروج از فعالان سیاسی شیعی مصر که کمتر از یک ماه است از زندان‌ حکومت عبدالفتاح السیسی رییس جمهور این کشور آزاد شده است، به بررسی ابعاد نفوذ آمریکا در مصر و تاثیرات آن بر جامعه مصری پرداخت.
 
محمود دحروج با اشاره به استراتژی آمریکا برای نفوذ در مصر گفت: آمریکا از زمان انور سادات پروژه نفوذ در مصر را کلنگ زنی کرد. ارتش مصر، قوی‌ترین و پر نفوذترین سازمان در مصر است و آمریکا نیز با پرداخت هزینه‌های ارتش، سوء استفاده از جوانان از طریق وعده برای ورود به آمریکا و اخذ تابعیت آمریکایی، نشر فرهنگ مصرف گرایی، مادی گرایی و نشر فساد در جامعه مصری، پروژه نفوذ را کلید زده است.
 
دحروج با بیان آنکه ارتش، نیروهای پلیس و برخی سازمان‌های داخلی از مهمترین مجریان سیاست‌های سلطه گرایانه آمریکا برای نفوذ و سیطره بر مصر هستند، خاطر نشان کرد که مصر، در بیشتر مواضع حامی جبهه آمریکا و اسرائیل بوده و اگر چنین ادعایی را هم نپذیریم، شکی نیست که دور ساختن جامعه مصری از محور مقاومت اسلامی را در دستور کار خود قرار داده است.
 
وی با اشاره به اهداف آمریکا در بعد فرهنگی و اجتماعی در جامعه مصری افزود: جامعه مصری پس از نفوذ آمریکا در بعد فرهنگی و اجتماعی بسیار تغییر کرده و این امر کاملا محسوس است. حتی در ابعاد دینی می‌توان به جرأت گفت که آمریکایی‌ها با نشر خط مشی وهابیت و مبارزه با هر دیدگاه دیگری غیر از وهابی‌گری، فرهنگ دینی مردم را به طرز وسیعی تحریف کردند.
 
این فعال سیاسی مصر به موضوع تربیتی نیز اشاره و تاکید کرد: به عقیده من تاثیر افراد تحصیل کرده در غرب بسیار بیشتر از فرد بی‌سواد است، زیرا قشر تحصیل کرده مصر با مفاهیم و دیدگاه‌های باطل تربیت می‌شوند و زمانی که فرهنگی غلط و ناصواب باشد، افراد تحصیل‌کرده‌ای تحویل جامعه می‌دهد که اندیشه‌ای غلط در ذهنش نقش بسته و دائما دیگران را تکفیر می‌کند، با این وجود چه توقعی می‌توان از نخبه‌های جامعه داشت.
 ماجرای هم سلولی با 12داعشی
 
دحروج با اشاره به بازداشت و زندانی شدنش گفت: ماموران امنیتی با ورود به منزل، کامپیوتر، تسبیح، تربت امام حسین (ع) و تلفن همراه مرا ضبط و مرا با تهمت برافراشتن تصاویر سید حسن نصر الله در خیابان‌های مصر بازداشت کردند، در صورتی که تصویر سید حسن بر روی دیوار منزلم نصب بود.
 
دحروج افزود: در بازداشتگاهی با 12داعشی و 13تن از اخوانی‌ها هم سلول بودم و آنان همگی شیعه را تکفیر می‌کردند. در تحقیقات به قاضی گفتم که من شیعه هستم و با دیدگاهی که دارم نمی‌توانم به هم سلولی‌های خود اندیشه و دیدگاهم را بگویم، اما آنان می‌گفتند که تو اعتقادات شیعیان را داری و من نیز تنها سکوت می‌کردم.
 
فعال سیاسی مصری ادامه داد: هنگامی که مسجد شیعیان در کویت منفجر شد، داعشی‌ها و اخوانی‌های هم اتاقی من، از کشتار شیعیان بسیار خوشحال شده و فریاد شادی و هلهله سر دادند. آنان بسیار مرا اذیت کردند. بارها به من گفتند که شیعه از یهود خطرناک‌تر است و من برای آنکه به اسم دین در زندان کشته نشوم، تنها سکوت کرده و هیچ پاسخی نمی‌دادم.
 
اندیمشند شیعی مصری گفت: بارها به هم سلولی‌هایم گفتم که من فقط از مبلغان وحدت اسلامی هستم اما آنها می‌گفتند که چنین چیزی محال بوده زیرا شیعه دینی غیر از اسلام است و شایستگی سخن راندن پیرامون وحدت اسلامی را ندارد. من نیز با تقیه و برای حفظ جان، تنها سکوت کرده و به حرف‌هایشان گوش فرا می‌دادم.
 
 اخوان المسلمین نمونه کاملی از وهابیت شده است
دحروج با تاکید بر آنکه اخوان المسلمین امروز نمونه‌ای کامل از وهابیت تبدیل شده است، تصریح کرد: نتایج و پیروزی‌های جبهه مقاومت و شیعه در سوریه و تنفر اخوان المسلمین از ایران و بشار اسد، منجر به تغییر اندیشه‌های آنان و اتخاذ رویکردی ضد شیعی شده است. آنها سابقا معتقد بودند که نزدیکترین مذهب شیعی به اهل سنت، زیدیه و جعفری است اما الان تنها زیدیه را پذیرفته و می‌گویند که جعفری دینی جدید است.
 
وی اظهار داشت: اخوانی‌ها کتاب‌های ابن تیمیه را می‌خوانند و پس از آنکه از قدرت و فرمانروایی بر مصر رانده شدند، نسبت به شیعیان بسیار خشن و تندرو شده و حتی زمانیکه در رأس حکومت بودند، با ترکیه و آمریکا همپیمان شدند تا قدرتی در عرض شیعه به وجود آورند. 
 
فعال سیاسی مصر با اشاره به دشمنی اخوانی‌ها با ایران خاطر نشان کرد: هدف از دشمنی آنان با ایران، دخالت تهران در امور کشورها نیست و این سخن تنها یک بهانه و تهمت است. اخوان المسلمین به دنبال بازگشت به امپراطوری عثمانی است و شهوت قدرت آنان را به جایی رسانده که می‌خواهند تنها قدرت منطقه بوده و گوی سبقت را از ایران بربایند.
 
دحروج تاکید کرد: اخوان المسلمین مدعی است که جمال عبدالناصر سید قطب را به قتل رسانده و جنایتکار است. بر فرض صحت چنین سخنی باید از آنان پرسید پس در مورد یزید که قاتل امام حسین (ع) است چرا چنین سخنی نمی‌گویید؟ تنها پاسخی که به شما خواهند داد آن است که سخن راندن در این موضوع منجر به ایجاد فتنه می‌شود زیرا یزید صحابی است. متاسفانه به دلیل تدریس کتب وهابیت در مصر، این اندیشه نه تنها در بزرگان بلکه در جوانان بسیار بیشتر وجود دارد.
 
وی با تبیین سرمایه گذاری آمریکا و عربستان سعودی برای چاپ و نشر کتاب، مجله‌ها و خریدن علما و صاحب نظران برای نشر فرهنگ ضد شیعی افزود: حکومت فعلی مصر همان اندیشه آمریکا را معتقد است که شیعه بسیار خطرناک‌تر از اخوان المسلمین است. السیسی از حمایت آمریکا برخوردار بوده و این امر سبب می‌شود تا زمانیکه قدرت داشتن السیسی با منافع آمریکا در تضاد نباشد، در رأس قدرت باقی بماند.
 
فعال سیاسی مصر نشر ناقص دیدگاه اسلام در حکومت داری از سوی اخوان المسلمین را مشکل اساسی امروز جامعه مصر دانست و اظهار داشت: پس از شهادت شیخ حسن شحاته، مردم مصر از نظام اسلام سنی فراری و به سوی حکومت دیکتاتوری السیسی روی آورند. مردم مصر از جهت اعتقادات بسیار ضعیف هستند. کافی است که فردی یهودی با حفظ تنها چند آیه از قرآن و پوشیدن لباس علما، عده بسیار وسیعی را با خود همراه سازد خصوصا اگر این فرد دارای ثروت هم باشد.
 
دحروج با اشاره به راه حل برون رفت از مشکلات و بحران فعلی مصر گفت: نشر خط امام خمینی(ره)، خط حزب الله، خط اسلام ناب محمدی (ص) تنها راه حل مشکلات مصر است اما اسلام و تشیع انگلیسی که توهین به صحابه و مقدسات اهل سنت روی آورده است، تنها وجهه شیعیان را از میان برده و تشیع را در نزد مردم منفور می‌سازد.


١٩:٤٤ - دوشنبه ٢ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ٣٦٨٩٤٥    /    تعداد نمایش : ٤٣٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2685791 | کل بازدید : 7111125 
اخبار